Bizi arayın 0850 308 49 01 veya Sizi Arayalım
Bizi arayın
Image

Pandemi Sürecinde Türkiye’de E-Ticaret

2020 Yılı E-Ticaret Verileri Raporundan Bazı İstatistikler

Öncelikle 2019 yılına göre toplam e-ticaret hacminin 2020 yılında 2 katına çıktığını söyleyelim. Toplam ticaret hacminin %15.7’sini e-ticaretin oluşturduğu olağanüstü bir büyümeyi gözlemliyoruz. Şüphesiz covid-19 salgının etkisi tartışılmaz. Yine Ticaret Bakanlığının yayınladığı rapordaki rakamlar üzerinden gidecek olursak, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısının 68.457’den 256.861’e çıkarak %275’lik bir büyüme karşımıza çıkıyor.

Gıda ve Süpermarket En Çok Artış Gösteren Sektörler

2020 yılın e-ticaret verilerine göre en çok artış gösteren sektör gıda ve süpermarket olduğunu görüyoruz. Elbette karantina sürecinin bu büyümeye doğrudan etkisi yadsınamaz. Gıda, süpermarket ve organik ürünlerden sonra; kişisel bakım ve kozmetik, ev, bahçe, mobilya dekorasyon, giyim ve tekstil, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi sektörler ön plana çıkıyor.

Mobil Tasarımın (Responsive) Önemi

Türkiye’de e-ticaret verilerine göre verilen siparişlerin çoğunun mobilden verildiğini görüyoruz. Ortalama olarak rakamlara bakacak olursak. 5 Milyona yakın adedin mobilden verildiğini ve yine 3 milyona yakın adedin ise masaüstünden verildiğini görüyoruz. Elbette bu rakamlar e-ticaret faaliyeti gösteren işletmelerin mobil uygulamaya sahip olmaları noktasında çok önemli bir göstergedir. Maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda mobil uygulamaya sahip olunmasa bile Efasis’in tüm e-ticaret paketlerinde bulunan tamamen responsive (%100 mobil uyumlu) tasarımları ile kullanıcılarına, sipariş verirken mobil uygulama deneyimi sunabilirler.

Demo Talebi

Efasis akıllı e-ticaret sitesi demosunu hemen ücretsiz kullanmaya başlayın.

Image Image

Ücretsiz

Deneyin!