Bizi arayın 0850 308 49 01 veya Sizi Arayalım
Bizi arayın
Image

E-Ticarette vergi muafiyeti

Resmi gazetede yayımlanan düzenlemeye göre; 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle, işyeri bulunmaksızın ve sanayi tipi seri üretim makineleri kullanmadan üretilen ürünlerin internet ortamından satışı vergi muafiyeti kapsamı altında alınmıştır.

E-Ticaret vergi muafiyetinden nasıl faydalanırım ?

Vergiden muaf olarak internetten satış gerçekleştirebilmek için resmi gazetede açıklanmış olan temel şartlarla uyumlu olmak gerekmektedir.

Bu şartlar;

  • Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi
  • Satış gelirlerinin tahsilatı için Türkiye’de kurulu bankalardan ticari hesap açılması
  • Bir yıl içinde toplam hasılatın 220.000 Türk lirasını (2021 yılı için 240.000 TL) geçmemesi
  • Ürün satışlarınızın tamamının e-ticaret yoluyla gerçekleşiyor olması
  • İşyeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın oturdukları evlerde imalat gerçekleştiriyor olmak

Maddelerde de belirtildiği gibi ürettiğiniz ürünlerin tamamının internet üzerinden satışının gerçekleştiriliyor olması gerekmektedir. Buna göre; bir kısmı veya tamamı motorlu taşıt kullanarak, işyerinizde veya seyyar tezgah üzerinde sergilenerek satışı gerçekleştirilen ürünler muafiyet kapsamına alınmamaktadır.

Ayrıca belirtilen diğer önemli bir husus ise, Hesaba aktarılana tutarlar üzerinden aktarım tarihi itibariyle çalışan istihdam etmeyenler için yüzde dört gelir vergisi uygulanmaktadır. Çalışanı olanlar için ise bu oran yüzde iki olarak hesaplanmaktadır.

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi nasıl alınır?

İkametgâhınızın bulunduğu yetkili vergi dairesine dilekçe yoluyla başvurulabilir. Başvuru dilekçenizi kolay şekilde oluşturmak için Gelir İdaresi Başkanlığının web sayfasında bulunan Dilekçematik aracını kullanarak ‘Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alma Dilekçesi’ oluşturabilirsiniz.

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlı olup,kanun kapsam ve detaylarını Resmi Gazeteden veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Demo Talebi

Efasis akıllı e-ticaret sitesi demosunu hemen ücretsiz kullanmaya başlayın.

Image Image

Ücretsiz

Deneyin!